Zadržování vody v krajině
NÁŠ TÝM
ZADRŽOVÁNÍ VODY V KRAJINĚ
Mgr. Miroslav Kubín
Miroslav Kubín je zakladatelem odborné platformy AQUAINOVA – Inovace ve světě vody. Je absolventem Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity v Olomouci. V současné době pokračuje v doktorském studiu.
Problematice zadržování vody v krajině se intenzivně věnuje pět let. Stojí za návrhy a realizacemi projektů v Beskydech nebo v Ondrášově.
Štefan Vaľo
Je zakladatelem občanského sdružení Voda je život. Má přes 40 letou praxi v oblasti zemních prací, vodozádržných opatření a s řízením lidí. Vymyslel způsob rekultivace starých nepotřebných lesních cest a zhutněné půdy v lesích. Odborně se zaměřuje na problematiku plošného zadržení vody v krajině.
Ondřej Brož
Ondra Brož, je zakladatelem spolku Voda pro les, voda pro lidi. Absolvoval lesnické učiliště v Bílé. Jako OSVČ má sedmnáctiletou praxi v těžba dřeva a v pěstební činnosti. Ondřej je vícemistrem světa ve psím spřežení. V roce 2019 založil sdružení Voda pro lesy, voda pro lidi. V poslední době se intenzivně věnuje problematice zadržování vody v lesích.
Mgr. Jan Husák
Honza Husák působí jako učitel zeměpisu a biologie na gymnáziu ve Valašském Meziříčí a jako edukátor v Muzeu regionu Valašsko. Specializuje se na využití technologií ve vzdělávání a na terénní výuku. Nabízí cestovatelské besedy a široké spektrum vzdělávacích programů na témata přírodního a kulturního dědictví, krajiny a ekologie. Také se zaměřuje na tvorbu vzdělávacích filmů z autorských fotografií, videí a leteckých záběrů.
Ing. Lubomír Marhavý
Ľubomír Marhavý vystudoval Mechanizačnú fakultu na Slovenskej
poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Několik let působil v oblasti výzkumu a jako pedagog na univerzitě. V současnosti je odborným poradcem v zemědělské oblasti a konatelem soukromé společnosti. Převážnou část jeho práce tvoří technické a technologické poradenství v zemědělské prvovýrobě a poskytovaní mechanizačních služeb. Zejména v oblasti revitalizace, regenerace a remediace půdy, biostimulace, meziplodinových systémů a systémů krycích plodin, půdoochranných technologií pěstování a jejich realizace. Svou činnost směruje na změnu přístupu člověka k půdě a rovněž k zlepšení hospodaření s vodou v krajině prostřednictvím živé, zdravé a úrodné půdy.
Mgr. Renata Vojkovská, Ph.D.
Renata Vojkovská se v průběhu studia na Ostravské Univerzitě a Univerzitě Palackého v Olomouci zaměřila na velké mlže, invazní slávičku mnohotvárnou, a potravní nároky invazního raka pruhovaného. V doktorském studiu se věnovala srovnávací morfologii původních a nepůvodních druhů raků, kdy si mimo jiné osvojila obsluhu skenovacího elektonového mikroskopu. Poté několik let pracovala ve státní správě na vodprávním úřadě v Ostravě, následně v soukromém sektoru při přípravě SEA, tvorbě strategických a koncepčních dokumentů, a při terénním mapování. Nyní nabyté zkušenosti využívá k propojování lidí a organizací, kteří obnovují poškozenou říční krajinu.
Mgr. Ondřej Vala
Ondřej Vala je v současné době studentem doktorského studia Environmentální geografie na Katedře fyzické geografie a geokologie na Ostravské univerzitě. Během bakalářského a magisterského studia se věnoval říční geomorfologii a managementu řek a následně pak tématice zadržování vody v lesní krajině. Svůj výzkum nyní směřuje na problematiku zhutnění půdy a rekultivace zhutněných povrchů